Wpływ zabawy na rozwój małych dzieci
Wpływ zabawy na rozwój małych dzieci

Czym jest zabawa?

Czy potrafisz podać jej definicję? To czynność - szczególnie gdy zostajemy Rodzicami - tak codzienna i wszechobecna, że wydawać by się mogło, że bez problemu potrafimy wyrazić słowami na czym polega. Tymczasem okazuje się, że nawet badacze mają problem, by ustalić jedną wspólną definicję zabawy, określającą wszelkie jej rodzaje, formy, cechy i funkcje.

Jakie zatem są podstawowe cechy zabawy?

  • zabawa to czynność podejmowana spontanicznie i z własnej woli
  • jest bezinteresowna i bezproduktywna, co znaczy że ważny jest sam proces, a nie jego rezultat
  • odbywa się w innym czasie i miejscu
  • dziecko przeżywa wiele różnorodnych i silnych emocji, nie tylko radość czy wesołość
  • w prawdziwej zabawie istnieje ład i porządek oraz dążenie do przestrzegania reguł

 

Zaskoczona? To jeszcze nie wszystko! Kolejną ciekawostką jest fakt, że zabawa to jedna z podstawowych form aktywności człowieka w każdym wieku! Choć utożsamiamy ją głównie z dziećmi i rzeczywiście najpełniej rozwija się w okresie dzieciństwa. W dodatku uważana jest za taki rodzaj aktywności, bez którego rozwój dziecka nie może przebiegać prawidłowo, to jest ważna na różnych etapach rozwoju i w każdym wieku pełni różne funkcje. Niestety w miarę dorastania człowieka i przyjmowania przez niego nowych ról społecznych jest spychana na margines. 

 

Znaczenie zabawy

Zabawa jest dla dziecka formą spędzania wolnego czasu. Jest to ważny czynnik wspomagający wszechstronny rozwój dziecka, oraz zaspokajający wiele jego potrzeb, takich jak potrzeba ruchu czy twórczego działania. Zabawa pełni wiele funkcji:

  • wychowawczą, poprzez przestrzeganie reguł i norm
  • społeczną, gdy dziecko nawiązuje kontakty z rówieśnikami
  • edukacyjną, gdyż działa stymulująco na wszystkie procesy poznawcze
  • poprzez odgrywanie ról wdraża dziecko do dorosłego życia
  • terapeutyczną i relaksacyjną, poprzez uwolnienie emocji i napięć skumulowanych w ciele, oraz doświadczenie pozytywnych emocji wynikających ze scenariusza zabawy

I pewnie jeszcze wiele innych. Dla nas, dorosłych, zabawa to także doskonały sposób na poznanie własnego dziecka - tego, czym się interesuje, oraz jak radzi sobie z emocjami w różnych sytuacjach. Możemy tego dokonać zarówno poprzez obserwację dziecka podczas zabawy, jak i przez współuczestniczenie w zabawie, co wpływa na funkcjonowanie rodziny oraz ułatwia budowanie trwałych i zdrowych relacji między rodzicami a dziećmi.

 

Rola Rodzica

Co możemy zrobić jako Rodzice, aby wspomóc dziecko w zabawie? Przede wszystkim nie przeszkadzać! Zdrowe i prawidłowo rozwijające się dziecko potrafi samo sobie zorganizować zabawę adekwatną do swoich możliwości. Do nas, Rodziców, należy takie zorganizowanie przestrzeni, aby dziecko lub dzieci mogły bezpiecznie z niej korzystać. Drugim, równie ważnym aspektem, jest organizacja czasu wolnego. A raczej takie zorganizowanie czasu w rodzinie, aby ten czas wolny w ogóle dziecku zapewnić. Tylko wtedy będzie miało możliwość podejmować spontaniczną aktywność.

 

Zorganizuj przestrzeń

Organizacja bezpiecznej, wspierającej dziecko i zabawę przestrzeni, jest ściśle powiązana z wiekiem dziecka i etapem jego rozwoju. Kilkumiesięczne dzieci poznają otaczający je świat z perspektywy podłogi, warto więc zadbać o to, aby przebywanie na tej podłodze było dla nich komfortowe. W tym przypadku doskonale sprawdzi się mata podłogowa, która zapewni dziecku odpowiednią izolację od zimnej podłogi oraz bezpieczeństwo podczas ewentualnych upadków i niekontrolowanych obrotów.

 

Dostępna w naszym sklepie mata podłogowa firmy Chicco to ponad 1m2 kolorowej powierzchni do zabawy. Wzory wydrukowane na macie z pewnością przykują uwagę dziecka. Zabawę można dodatkowo uatrakcyjnić przyczepiając do maty mniejsze zabawki, czemu służą wszyte po bokach pętelki. Mata wykonana jest z naturalnych materiałów które w razie potrzeby można prać w pralce, a dzięki wszytym tasiemkom w bardzo łatwy sposób można ją złożyć i zabrać ze sobą na wyjazd lub spacer.

Około 6 miesiąca życia, kiedy dziecko jest coraz bardziej mobilne, warto zabezpieczyć gniazdka elektryczne specjalnymi zatyczkami. Ważne jest także usunięcie z zasięgu dziecka roślin, szczególnie tych trujących. Zwróć także uwagę na wszelkie kable i inne przedmioty, które Twoje dziecko mogłoby na siebie ściągnąć.

Dwulatki z kolei zaczynają przejawiać zapędy twórcze. Warto wydzielić im do tego odpowiednią przestrzeń. W tym celu doskonale sprawdzi się stolik i krzesełko, na przykład dostępne w naszym sklepie zestawy MULTIFUN renomowanej polskiej firmy Tega baby.

 

Komplety dostępne są w wielu kolorach, dzięki czemu możesz dopasować je do wystroju pokoju dziecka. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów, dzięki czemu są trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Sprawdzą się zarówno w domu, jak i w cieplejsze dni w ogrodzie. Pod blatem znajdują się 3 pojemniki które ułatwią przechowywanie artykułów plastycznych i innych dziecięcych skarbów.

 

Nudzi mi się

Dzieci z natury są kreatywne i często wystarczy im puste pudełko, butelka czy kawałek tasiemki by zapewnić sobie rozrywkę na długi czas. Jednak ci mali ludzie także mogą mieć gorszy dzień, kiedy warto zapewnić im gotowe rozwiązania. W naszym sklepie oferujemy duży wybór zabawek marki Chicco, które zapewniają dzieciom wiele multisensorycznych doświadczeń i stymulują u dzieci rozwój umiejętności poznawczych. Sprawdź nasz bogaty asortyment i wybierz zabawkę odpowiednią dla wieku Twojego dziecka.

 

Zachować porządek

Niezależnie od wieku dziecka tym, o co warto zadbać organizując miejsce do zabawy jest przestrzeń do przechowywania. W zagraconych pokojach dzieci mogą mieć problem z podjęciem decyzji, czym w danym momencie chcą się bawić. Jednocześnie wybór sposobu przechowywania należy dostosować do możliwości dziecka, tak, aby w razie potrzeby mogło samodzielnie sięgnąć po niezbędny przedmiot. 

Naszym hitem w tej kategorii, sprawdzonym również na własnych dzieciach, są skrzynie na kółkach marki Tega. Ich pojemność to aż 60 litrów! Kółka ułatwiają przemieszczanie pojemnika, a pokrywa zapinana na zatrzaski zapewnia szczelność podczas przechowywania. Pojemniki można ustawiać jeden na drugim, co jest dodatkowym atutem zwłaszcza na małych przestrzeniach.

Podsumowanie

Zabawa ma ogromny wpływ na rozwój i funkcjonowanie dziecka, a także całej Rodziny. Dlatego jako Rodzice mamy obowiązek stworzyć dziecku takie warunki, aby rozwijać w nim wewnętrzną motywację do działania. Chcemy Cię w tym wspierać, dlatego w dziale “Zabawa” zebraliśmy wiele artykułów niezbędnych do odpowiedniej organizacji przestrzeni, jak i zabawek zapewniających długą rozrywkę dzieciom w każdym wieku. Odwiedź nasz sklep i przekonaj się sam!
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl