Rozszerzanie diety dziecka
Rozszerzanie diety dziecka

Rozszerzanie diety to jeden z bardziej emocjonujących momentów w życiu każdej rodziny. Często także stresujący. A ponieważ stres nie powinien iść w parze z jedzeniem, warto się do rozszerzania diety zawczasu przygotować. O tym kiedy i jak zacząć, oraz w jakie akcesoria warto wyposażyć się, by rozszerzanie diety przebiegło sprawnie, przeczytasz w tym wpisie.

 

Rozszerzanie diety niemowlaka

 

Rozszerzanie diety to proces, w którym mleko, będące podstawą diety niemowląt od urodzenia do 6 miesiąca życia, zostaje stopniowo zastępowane poprzez pokarmy stałe. Na początkowym etapie posiłki nie służą najedzeniu się, a jedynie poznawaniu nowych smaków, konsystencji czy tekstur pokarmów. Z czasem proporcje zmieniają się i dziecko stopniowo rezygnuje z mleka na rzecz pokarmów stałych, które zapewniają mu poczucie sytości. W zależności od dziecka i entuzjazmu, z jakim podchodzi do rozszerzania diety, proces ten trwa nawet do drugiego roku życia dziecka.

 

Kiedy zacząć rozszerzanie diety niemowlaka?

 

Zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia do 6 miesiąca życia podstawą diety dziecka jest mleko. Niezależnie od tego, czy karmisz piersią, czy mlekiem modyfikowanym, rozszerzanie diety zacznij po ukończonym 6 miesiącu życia. To czas, kiedy u niemowląt zanika odruch wypychania ciał obcych z buzi, dzięki czemu podawanie pokarmów innych niż mleko jest możliwe i, przede wszystkim, bezpieczne.

Dzieci rozwijają się w różnym tempie, dlatego też wiek nie jest jedynym kryterium, jakie należy wziąć pod uwagę podejmując decyzję o rozszerzaniu diety. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoje dziecko jest gotowe na rozpoczęcie tego procesu, sprawdź, czy wykazuje oznaki gotowości do rozszerzania diety:

 

  • dziecko potrafi siedzieć stabilnie z podparciem
  • dziecko kontroluje ruchy głowy i szyi
  • nie wypycha językiem przedmiotów wkładanych do ust
  • potrafi trafić rączką lub przedmiotem w niej trzymanym do buzi
  • potrafi odgryzać i żuć 
  • interesuje się jedzeniem

 

Jeśli Twoje dziecko ukończyło już 6 miesięcy a nie zaobserwowałaś u niego oznak gotowości do rozszerzania diety warto skonsultować to w pierwszej kolejności z pediatrą, który pomoże zlokalizować problem i pokieruje dziecko do odpowiedniego specjalisty.

 

Metody rozszerzania diety

 

Istnieją dwie podstawowe metody rozszerzania diety:

 

  • papki, czyli zblendowane posiłki podawane dziecku łyżeczką przez rodzica
  • BLW, czyli Bobas Lubi Wybór - metoda, w której posiłki podawane są w swojej normalnej konsystencji, a dziecko decyduje ile i czego zjada

 

Czy któraś z tych metod jest lepsza? 

Jeśli dziecko nie ma specjalnych zaleceń i może być karmione w pozycji siedzącej, zdecydowanie więcej korzyści przyniesie mu rozszerzanie diety metodą BLW. Dzięki tej metodzie dziecko poznaje różne konsystencje pokarmów. Samodzielnie decyduje ile i czego zje, dzięki czemu kształtuje zdrowe nawyki żywieniowe i nie przejada się. Dla rodziców oznacza to mniej pracy, ponieważ z założenia w metodzie BLW dziecko otrzymuje do jedzenia to samo, co jedzą rodzice - oczywiście bez przypraw, i spożywa posiłki w tym samym czasie i przy tym samym stole co rodzice. A to już przekłada się na budowanie zaufania do jedzenia a także pogłębiania rodzinnych więzi podczas spożywania wspólnych posiłków.

Czy zatem ta wspaniała metoda ma jakieś wady? Jedyne, co przychodzi mi do głowy, to bałagan powstały podczas jedzenia. Dzieci, u których rozszerzanie diety przebiega według metody BLW zazwyczaj brudzą otoczenie bardziej niż te karmione łyżeczką. Jednak bilans zysków i strat zdecydowanie przemawia za wypróbowaniem metody BLW.

 

Od czego zacząć rozszerzanie diety? 

 

Jeśli Twoje dziecko ukończyło 6 miesięcy i chcesz wprowadzić do jego diety pokarmy stałe, poświęć chwilę na ocenę jego gotowości. Na tej podstawie zdecyduj, która metoda - papki czy BLW - będzie dla Was korzystniejsza.

Zgodnie z rekomendacjami Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, rozszerzanie diety należy rozpocząć od warzyw, a dopiero później wprowadzić owoce. Nowe smaki należy proponować kilka, a nawet kilkanaście razy.

Gdy dziecko pozna już smak warzyw i owoców w dalszej kolejności można zaproponować mu zboża, a następnie mięso, ryby i jajka.

 

Akcesoria przydatne w rozszerzaniu diety

 

Niezależnie od tego którą z metod rozszerzania diety wybierzesz, z pewnością przyda Ci się śliniaczek. Najlepiej taki, który osłoni całe ubranie dziecka. Warto również zainwestować w porządne krzesełko z podnóżkiem, w którym Twoje dziecko będzie mogło przyjąć odpowiednią pozycję i zyska stabilne podparcie. 

Dzieci na początku rozszerzania diety często nie lubią, kiedy poszczególne składniki posiłku stykają się ze sobą. Żeby nie zniechęcić dziecka do próbowania nowych smaków możesz podawać jedzenie na talerzyku z przegródkami. Dostępny w naszym sklepie talerzyk silikonowy marki Chicco jest podzielony na trzy części, dzięki czemu jedzenie nie dotyka się. Dodatkowo przyssawka utrzyma talerz na miejscu w przypadku niekontrolowanych ruchów dziecka. W przypadku zup z kolei świetnie sprawdzi się miseczka z przyssawką, dzięki której pokarm nie ma szans się rozlać.

Podczas rozszerzania diety bardzo ważne są również odpowiednie sztućce. Dziecko dopiero uczy się nimi posługiwać, dlatego ważne jest, by były delikatne. Na tym etapie świetnie sprawdzają się silikonowe łyżeczki, które nie poranią dziąseł dziecka podczas karmienia. Z kolei komplet ergonomiczny to doskonały wybór dla dzieci, które już samodzielnie operują widelcem i łyżką. Posiadają specjalny kołnierzyk, który uniemożliwia włożenie sztućców zbyt głęboko, co minimalizuje nieprzyjemne odczucia podczas nauki samodzielnego jedzenia.

 

Co do picia

Wraz z rozpoczęciem rozszerzania diety o pokarmy stałe należy także wprowadzić wodę do picia. Jest ona niezbędna w procesie trawienia pokarmów innych niż mleko. Jak nauczyć dziecko pić wodę?

Naukę picia wody warto rozpocząć od kubeczka treningowego, z którym można zapoznać dziecko przed rozpoczęciem rozszerzania diety. Kubeczek ten ma specyficzną, przekrzywioną formę i ściętą górę, dzięki czemu dziecko może z niego pić bez odchylania głowy, bez ryzyka zakrztuszenia się. Kubeczek doskonale zastępuje butelkę czy kubki niekapki, dbając jednocześnie o prawidłowy rozwój aparatu mowy. Uczy dziecko samodzielności podczas spożywania posiłków. Świetnie sprawdzi się nie tylko do picia wody, ale także spożywania płynnych lub półpłynnych pokarmów, takich jak kaszki czy zupy.

Poza domem z kolei świetnie sprawdzi się bidon. To rozwiązanie, dzięki któremu masz pewność, że nic się nie rozleje w torebce czy wózku. W naszym sklepie każdy znajdzie coś dla swojego dziecka spośród bogatej oferty bidonów marek Akuku, Babyono czy B.box.



Podsumowanie

Rozszerzanie diety to etap, który trzeba przetrwać. Odpowiednio dobrane akcesoria mogą nas, rodziców, w tym wesprzeć. Jeśli zatem przygotowujesz się do wprowadzania stałych posiłków w diecie Twojego dziecka zajrzyj do naszego działu “karmienie”, w którym zgromadziliśmy naczynia, sztućce, kubki i bidony przydatne podczas tego procesu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl