Pościel dla dzieci a sen najmłodszych
Pościel dla dzieci a sen najmłodszych

Rola snu w prawidłowym rozwoju dziecka jest ogromna. Istnieje wiele czynników, wpływających na jakość snu, takich jak regularność dnia i nocy, wieczorne rytuały, prawidłowe odżywianie, ale nie możemy zapomnieć o takich ważnych sprawach jak dobrze dobrany materac oraz przyjemna pościel dla dzieci. 

Prawidłowy sen dziecka

Sen jest niezwykle ważną czynnością w życiu dziecka. 

👶 Noworodek śpi nawet do 20 godzin na dobę! Zanim dziecko ukończy pierwszy rok życia, powinno spać 12-16 godzin (z drzemkami). 👧 W drugim i trzecim roku zapotrzebowanie dziecka na sen to 11-14 godzin. 🧒 Przedszkolak śpi 10- 13 godzin dziennie, a uczeń 9-12 godzin.

O ile przy małych dzieciach zazwyczaj pamiętamy o wieczornych rytuałach i nie pozwalamy im na zbyt późne zasypianie, o tyle u starszych pojawia się czasem opór. Należy unikać wieczorem silnego światła oraz światła niebieskiego, emitowanego przez ekran telewizora, monitora, tabletu czy smartfonu. Dlaczego?

Podczas prawidłowego rytmu dobowego po zapadnięciu zmroku nasz mózg zaczyna wydzielać hormon zwany melatoniną. Ale proces ten może zostać zaburzony właśnie przez światło niebieskie, emitowane przez ekrany. Dlatego żeby sen naszych dzieci (ale tyczy się to również nas, dorosłych) był prawidłowy, najlepiej byłoby nie korzystać z w/w urządzeń aż na 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Czy jest to dzisiaj możliwe? 🛏

Funkcje snu 

Jedną z podstawowych funkcji snu dziecka jest odpoczynek. 🛏 Ale oprócz tego podczas tej niezwykle ważnej czynności rozwijają się komórki mózgowe dziecka! Odpowiednia długość i prawidłowa jakość snu pozytywnie wpływa na umiejętność skupienia się dziecka i na naukę nowych rzeczy. A jak wiemy, ono ciągle się czegoś uczy! 😉

Co ciekawe, sen ma również wpływ na to, czy maluch jest spokojny i czy potrafi kontrolować swoje emocje. Jak bardzo jest to ważne - potwierdzi każda mama małego dziecka 😉

Sen starszych dzieci bywa bagatelizowany, a przecież m.in. od jego jakości zależy zdolność do przyswajania nowej wiedzy. Wyspanemu dziecku łatwiej się uczyć, a wyspany nastolatek jest mniej drażliwy. 

Odpowiednia pościel dla dzieci 

Żeby sen był dobry, potrzebna jest dobra pościel, bawełniana lub bambusowa. Najlepiej, jeśli dziecko samo zdecyduje, który wzór najbardziej mu się podoba, żeby chętnie się wieczorem położyło. Jak myślisz, czy spodobają mu się wzory, do których chciałoby się przytulić? Będą to miłe żabkikotki, a może dinozaury?

Czy Twój maluch należy do tych, którzy lubią wieczorem pofantazjować i puścić wodze wyobraźni? Może wybierze pościel dla dzieci z nadrukiem miastaplacu budowykosmosu? Polecamy również pościel z postaciami z bajek - są to m.in. bohaterowie "Strażaka Sama",
"Krainy Lodu", "Świnki Peppy" czy "Psiego Patrolu". Niektóre z proponowanych przez nas wzorów świecą w ciemności, co stanowi dodatkową zachętę do tego, żeby jak najszybciej zgasić już to światło. ;)

Starsze dzieci z pewnością docenią wzory mniej kolorowe, ale tematycznie związane ze współczesnymi hobby - Minecraftpad do gryczołg czy kultowy “ogórek”.  

Przepraszamy za tak trudny wybór! 😁 Pościele do łóżeczka są dostępne w rozmiarach 100x135 oraz 90x120, a dla starszych 140x200 i 160x200. Zapraszamy! 🙂 Zobacz nasze pościele dla dzieci i młodzieży TUTAJ.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl