Plecak szkolny - jak wybrać odpowiedni model?
Plecak szkolny - jak wybrać odpowiedni model?

Plecak to najważniejszy element szkolnej wyprawki każdego dziecka. Jego zakup to kluczowy moment podczas przygotowywania się do rozpoczęcia nauki w szkole. Mimo, że właśnie rozpoczęły się wakacje, to ani się obejrzymy, a nadejdzie wrzesień. Dlatego warto już teraz zastanowić się jaki plecak wybrać. Zwłaszcza, że dla wielu rodziców jest to bardzo trudna decyzja. Mnogość i różnorodność modeli na rynku nie ułatwia tego zadania. Należy zastanowić się jak wybrać odpowiedni model plecaka szkolnego, co jest najistotniejsze i czym należy się kierować przy jego zakupie.

Plecak szkolny powinien być przede wszystkim bezpieczny dla zdrowia każdego malucha. Jakie jeszcze inne cechy powinien posiadać idealny plecak ? O tym, na co zwracać uwagę przy jego wyborze oraz dlaczego ta decyzja jest tak istotna dla każdego rodzica, dowiesz się w dzisiejszym wpisie.

Dlaczego wybór odpowiedniego modelu plecaka jest ważny?


Plecak to przedmiot, który ma służyć dziecku przynajmniej przez jeden rok szkolny. Dzieci noszą go każdego dnia, nawet po kilka godzin dziennie dlatego też ważne jest, aby ten zakup był przemyślany. Nie warto dokonywać go pod wpływem impulsu czy namowy dziecka uwzględniając jedynie aspekt wizualny czy modowy. Oczywiście wygląd jest istotny, szczególnie dla ucznia, aczkolwiek nie należy zapominać o podstawowych funkcjach, które powinien on spełniać.
Kręgosłup dziecka jest niczym plastelina. Kształtuje się on głównie w wieku przedszkolnym i szkolnym. Większość schorzenia wynika z nieprawidłowo dobranego plecaka. Potwierdza więc to, jak ważne jest, aby plecak dziecka był indywidualnie dobrany dla każdego malucha. Pozwoli to na ochronę jego zdrowia i zadbanie o prawidłową postawę, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.


Według Głównego inspektoratu Sanitarnego plecak szkolny wraz z wyposażeniem nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała dziecka. Jednak – jak podaje GIS – ponad połowa dzieci nosi zbyt ciężki plecak. Wynika to głównie z tego, że dzieci często zabierają do szkoły wiele niepotrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich plecaki są przeciążone. Potwierdzają to liczne badania analizujące przeciwstawne grupy dzieci: noszące plecak o prawidłowej wadze oraz te których plecak jest za ciężki. Wnioski są jednoznaczne. Dzieci, które nosiły przez długi czas przeciążone plecaki skarżyły się na bóle pleców, ramion, a ich postawa uległa znacznemu pogorszeniu. Kluczowe jest zatem, aby przynajmniej na początku kontrolować wagę dziecięcych plecaków i w miarę potrzeby reagować.


Rodzaje toreb szkolnych

Kompletując wyprawkę szkolną dla dziecka należy zastanowić się jaki rodzaj torby szkolnej wybrać. Obecnie na rynku jest bowiem wiele modeli. Każdy z nich ma zarówno wady jak i zalety. Należy rozważyć jakie aspekty są najistotniejsze i wybrać odpowiedni rodzaj uwzględniając chociażby sposób w jaki dziecko dociera do szkoły każdego dnia, jego wiek czy osobiste preferencje. Wśród dostępnych na rynku toreb szkolnych możemy wyróżnić:


1. Klasyczny plecak szkolny
2. Tornister
3. Plecak/walizka na kółkach


Klasyczny plecak szkolny ma opływowy kształt i usztywniony jedynie tył. Jego spód jest płaski, przez co aby postawić go stabilnie, należy go wcześniej o coś oprzeć. Mniejsze usztywnienie plecaka powoduje, że w 90% przypadków będzie on lżejszy niż tornister. Ponadto plecaki szkolne posiadają zazwyczaj wiele kieszonek i przegródek, co ułatwia uporządkowanie zawartości. Dodatkowo większość modeli ma pas piersiowy, który ułatwia rozłożenie ciężaru plecaka. Klasyczny plecak szkolny jest najpopularniejszą opcją wśród uczniów szkół podstawowych i średnich. Dostępnych jest mnóstwo wersji kolorystycznych, tematycznych, jak na przykład typowy plecak dla chłopca z motywem piłkarskim albo dla dziewczynki z motywem Barbie.
Natomiast tornister charakteryzuje się ramowym kształtem i zazwyczaj ma jedną dużą komorę. Dodatkowo plecy tornistra są dość mocno usztywnione, co pozwala łatwiej zachować dziecku prawidłową postawę ciała. Jednakże powoduje to, że jest on zazwyczaj dość ciężki. Tornister to torba, popularna wśród uczniów zaczynających szkołę. Często służy dziecku rok, być może dwa, a potem maluch domaga się plecaka. Dlatego też w naszym sklepie znajdziesz zdecydowanie więcej plecaków aniżeli tornistrów. Natomiast dla fanów tornistrów także coś się znajdzie bowiem dostępny jest również jednokomorowy tornister typu hardbag, który zachwyci niejednego malucha.
Najnowszym modelem torby szkolnej są plecaki, bądź walizki na kółkach. Pojawiły się one stosunkowo niedawno i tak jak wcześniej opisane modele, te również mają plusy i minusy. Na pewno jest to wygodna opcja dla dzieci, które docierają do szkoły poruszając się chodnikiem bądź płaską, równą nawierzchnią. Natomiast mogą być problematyczne przy pokonywaniu schodów albo wyboistych miejsc. Co prawda walizkę na kółkach można przenieść ponieważ często są one wyposażone w szelki umożliwiające noszenie ich na plecach, ale za sprawą dodatkowego wzmocnienia i kółek, są one po prostu dużo cięższe.

plecak szkolny

Na co zwrócić uwagę wybierając odpowiedni model plecaka szkolnego


Plecak szkolny powinien oczywiście podobać się dziecku, bowiem to ono będzie nosiło go do szkoły każdego dnia. Niemniej ważne jest to, aby spełniał on także kilka kluczowych parametrów zapewniających dziecku bezpieczeństwo podczas jego użytkowania. Najważniejsze parametry na które warto zwrócić uwagę to m.in:


- odpowiedni rozmiar, dopasowany do wzrostu i postury dziecka – w sklepach są różne wielkości plecaków dostosowanych gabarytami zarówno dla przedszkolaka jak i młodzieży. Plecak nie może być ani za duży, ani za mały. Należy go dopasować niczym ubranie. Powinien się on zaczynać na wysokości ramion i kończyć na wysokości miednicy. Jego szerokość nie powinna przekraczać szerokości ramion. Zbyt duży plecak może zsuwać się z ramion i powodować dyskomfort podczas noszenia
usztywnione wyprofilowane plecy za pomocą miękkiej przewiewnej gąbki
- regulowane szelki o minimalnej szerokości 4 cm, najlepiej wypełnione gąbką
- dodatkowy pasek piersiowy zapinany na wysokości mostka – pozwala on na lepsze rozłożenie ciężaru, dzięki temu łatwiej zachować prawidłową postawę ciała, co zmniejsza ryzyko wad postawy
- podział przestrzeni w plecaku – ważne jest, aby zadbać o odpowiednią ilość przegródek i komór w plecaku. Jest to kwestia preferencji. Jedni wolą klasyczne plecaki jednokomorowe, a inni lubią kiedy ich plecak jest wielokomorowy, np. posiada dwie lub trzy oddzielne przestrzenie. Niemniej jednak dla starszych uczniów obowiązkowo plecak powinien mieścić format A4. Poza tym, więcej kieszonek pozwala lepiej rozłożyć ciężar i zabezpieczyć poszczególne przedmioty. Warto też zadbać o osobną przestrzeń w plecaku na bidon z wodą czy śniadaniówkę. Niektóre plecaki posiadają także osobne przegrody na laptopa czy smartfon. Jest to świetna opcja, która zapewnia ochronę sprzętu przed zalaniem. Takie rozbudowane modele także są dostępne w naszym sklepie.
- elementy odblaskowe – są one szczególnie ważne w okresie jesienno- zimowym, kiedy na zewnątrz wcześnie zapada zmrok. Dzięki wyposażeniu plecaka w odblaskowe elementy, dziecko jest widoczne już ze sporej odległości, co znacznie zwiększa jego bezpieczeństwo na drodze.

plecak dla nastolatka


Idealny plecak to nie wszystko


Odpowiednio dobrany plecak to tak naprawdę połowa sukcesu. Ważne jest bowiem to, w jaki sposób plecak jest noszony przez dziecko. Warto zapamiętać kilka wskazówek dotyczących prawidłowego noszenia plecaka i uczyć ich dzieci już na samym początku ich przygody ze szkołą. Kluczowe jest:


- noszenie plecaka na dwóch ramionach,
- równomierne rozłożenie przedmiotów w plecaku,
- dbanie o odpowiednią wagę plecaka


Warto od małego uczyć swoje dziecko, jak poprawnie nosić plecak. Pozwoli to uniknąć bólu pleców i wielu przykrych schorzeń, które mogą być efektem złych nawyków. Pamiętaj, że nawet jeśli wybierzesz najlepszy model plecaka szkolnego, który spełnia wszystkie opisane w tym wpisie parametry, to nie będzie on prawidłowo służył Twojemu dziecku, jeśli maluch przywyknie do noszenia go na jednym ramieniu bądź pakowaniu do niego wielu ciężkich przedmiotów.
Naucz dziecko jak poprawnie nosić plecak
Przede wszystkim, naucz swoje dziecko aby zawsze nosiło swój plecach na dwóch ramionach. Jest to bardzo ważne ponieważ noszenie plecaka na jednym ramieniu (zazwyczaj tym samym) prowadzi do nierównomiernego obciążenia ciała. Może to spowodować chociażby niesymetryczne napięcie mięśniowe, deformację kręgosłupa, skoliozę i wiele innych dolegliwości. Dlatego zadbaj o kręgosłup swojego dziecka już od pierwszych dni szkoły.
Warto jest także wytłumaczyć dziecku jak powinno układać swoje rzeczy w plecaku, aby ich ciężar był rozłożony równomiernie. Najcięższe przedmioty, takie jak książki czy zeszyty powinny znajdować się jak najbliżej pleców, natomiast te lżejsze – z przodu. Dobrym wyborem będzie tutaj model z większą ilością przegródek, gdzie bez problemu dziecko schowa swój worek na buty czy piórnik.
Jeśli chodzi o dbanie o odpowiednią wagę plecaka, to jest to możliwe, dzięki wykorzystaniu szkolnych skrytek na książki. Stają się one coraz bardziej popularne i coraz częściej pojawiają się w szkołach. Wszystko to za sprawą alarmujących doniesień informujących o rosnącej liczbie dzieci, noszących przeciążone plecaki. Ponadto, warto wybierać takie modele plecaków, które są po prosu lżejsze. Zmniejszenia to bowiem ogólną wagę plecaka, dzięki czemu już na stracie nie dokładamy naszym maluchom zbędnych kilogramów do codziennego noszenia – w szczególności tym najmłodszym. Dlatego też dla przedszkolaka, który nie zabiera ze sobą ciężkich podręczników i zeszytów, a jedynie parę drobiazgów czy kanapki na drugie śniadanie, świetnie sprawdzi się pluszowy plecak do przedszkola z naszego sklepu. Jest on lekki, wygodny, a postać bohatera z popularnej bajki Psi Patrol z pewnością zachęci każdego malucha do rozpoczęcia swojej szkolnej przygody.

Podsumowanie

Idealny plecak to bezpieczny plecak. Zadbaj o to, aby był on wygodny i funkcjonalny, a jednocześnie podobał się Twojemu dziecku. Z dobrze dobranym plecakiem, wkroczenie w mury szkoły będzie dużo przyjemniejsze i mniej stresujące. Jeśli zatem przygotowujesz właśnie wyprawkę szkolną dla swojego dziecka, zajrzyj do naszego działu szkoła gdzie znajdziesz wiele modeli plecaków, a także inne elementy niezbędne do rozpoczęcia  szkolnej przygody Twojego malucha.do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl