Gotowi na pierwszy spacer?
Gotowi na pierwszy spacer?

Nie ma złej pogody na spacer, są tylko nieodpowiednie ubrania - to powiedzenie to główna wychowawcza maksyma skandynawskich Rodziców. Ale i w Polsce cieszy się coraz większą popularnością, o czym świadczyć może chociażby coraz większa ilość leśnych przedszkoli, w których dzieci większość dnia spędzają na świeżym powietrzu. Trend ten ma poparcie w badaniach naukowych, zgodnie z którymi dla właściwego rozwoju dziecko powinno spędzać na dworze minimum 3 godziny dziennie. 

Korzyści płynące z przebywania na świeżym powietrzu

Aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu pozwala dotlenić organizm oraz oczyścić go z toksyn. Regularne wyjścia na dwór podnoszą odporność dziecka oraz zapobiegają przeziębieniom, a także zaostrzają apetyt dziecka, co może być przydatne szczególnie w przypadku małych niejadków. 

Kontakt z naturą ma także duży wpływ na obniżenie poziomu stresu u dziecka oraz rozładowanie energii. U dzieci, które spędzają aktywnie czas na dworze, wyostrza się także zmysł poznawczy, poprawia się również koordynacja ruchowa i kondycja, oraz rozwija się wyobraźnia. Same korzyści!

Jak zachęcić dziecko do spędzania czasu na dworze

Dzieci uczą się głównie przez obserwowanie otaczającego ich świata i naśladowanie bliskich im dorosłych. Dlatego nie ma chyba lepszej drogi do zakrzewienia w dziecku upodobania do aktywnego spędzania czasu na dworze niż zainspirowanie go własnym przykładem. Aktywny, zaangażowany Rodzic to aktywne dziecko!

Kiedy zatem zacząć? Jak najszybciej! 

Jeszcze do niedawna panowało przekonanie, że z pierwszym spacerem z noworodkiem poczekać nawet 2-3 tygodnie. Obecnie, o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, na pierwszy spacer można wybrać się już po kilku dniach od narodzin. Oczywiście o ile Mama czuje się wystarczająco po porodzie.

Pierwszy spacer

Przede wszystkim warto posłuchać głosu intuicji, który pomoże podjąć decyzję, czy to już jest dobry moment na pierwsze wyjście na dwór. Jeżeli Mama nie czuje się na siłach, by wyjść na pierwszy spacer, dobrym rozwiązaniem może okazać się werandowanie. Polega ono na tym, że ubieramy dziecko tak, jak na spacer, i na początku ustawiamy je w wózku jak najbliżej otwartego okna, lub w miarę możliwości na balkonie. Dzięki temu dziecko aklimatyzuje się do warunków na zewnątrz.

Ważne jest, by ubrać dziecko odpowiednio do warunków panujących na zewnątrz. Latem, mimo że jest ciepło, warto osłonić delikatną skórę dziecka przed promieniowaniem słonecznym, na przykład za pomocą parasolki zamontowanej przy wózku. Jesienią i zimą ważne jest, by nie przegrzewać dziecka poprzez zbyt grube ubranie.

W przypadku ekstremalnych warunków pogodowych, takich jak silny mróz lub upał, lepiej mimo wszystko zrezygnować ze spaceru. Tak samo w przypadku niewystarczającej jakości powietrza na zewnątrz.

 

Co zabrać ze sobą na spacer z noworodkiem?

Aby spacer również Tobie sprawiał przyjemność, warto się do niego przygotować. Odpowiednie, dostosowane do warunków atmosferycznych ubranie i wygodne buty to podstawa. Warto zadbać również o napój - latem zabierz ze sobą butelkę z wodą, zimą kubek termiczny z ciepłym napojem.

Co może przydać się dziecku? Tutaj możemy zaproponować całą gamę produktów dostępnych w naszym sklepie:

  • prześcieradło do gondoli przyda się o każdej porze roku. Uchroni dno wózka przed ewentualnymi zabrudzeniami, na przykład gdy dziecko uleje.
  • lekki otulacz muślinowy sprawdzi się latem, by osłonić delikatną skórę Maluszka przed promieniowaniem słonecznym.
  • kocyk bambusowy lub bambusowo-bawełniany zapewni komfort cieplny dziecku podczas pierwszych chłodniejszych wieczorów.
  • kocyk minky będzie odpowiedni zarówno wiosną czy jesienią, jak i w chłodniejsze letnie dni.
  • komplet do wózka z dodatkowym wypełnieniem otuli i ogrzeje Twojego Maluszka także zimą.

 

W naszym sklepie znajdziesz produkty odpowiednie na każdą porę roku. Sprawdź jakie wzory kocyków i otulaczy przygotowaliśmy dla Ciebie i Twojego Maluszka!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl