Pora na nocnik?
Pora na nocnik?

Jaki nocnik dla dziecka? 

Wybór nocnika dla dziecka. Niektórzy nie przykładają do niego wagi. A inni wręcz przeciwnie - robią research, jakiego dokonywali jeszcze kilka miesięcy wcześniej w sklepach z łóżeczkami i przewijakami.

Obojętnie, do której grupy rodziców się zaliczasz, jedno jest pewne - nocnik jest niezbędnym sprzętem w domu dziecka. 

 

Kiedy rozpocząć przygodę z nocnikiem? 

Właściwie nie ma jednej dobrej odpowiedzi na to, kiedy rozpocząć odpieluchowanie i nocnikowanie dziecka. Bo każde dziecko jest inne i nie ma sensu jakiekolwiek porównywanie. Na pewno natrafiłaś kiedyś na dumną mamę, która chwaliła się w internecie, że “moje to już sika, czyta, liczy do stu itp.” 😉 Ok, niech sika, czyta i liczy, ale Twoje wcale nie musi robić tych czynności w tym samym czasie. I to jest w porządku. Oczywiście, jeżeli martwisz się, że np. dziecko jeszcze nie siedzi, to zawsze warto skonsultować się z lekarzem (choroby przecież też istnieją), ale przede wszystkim każde dziecko ma swój rytm rozwoju.

I dlatego istnieje szkoła, wg której należy sadzać dziecko na nocnik, jak tylko zdobędzie umiejętność samodzielnego siedzenia (tj. ok.7-8 miesiąca życia). Inni wchodzą w polemikę z takim podejściem, uważając, że dziecko musi samo czuć, że chce mu się siku lub kupkę - wtedy dopiero nocnik ma sens. Współcześnie większość dzieci uczy się korzystania z nocniczka w okolicach drugich urodzin. Ma to związek z rozwojem układu nerwowego, a co za tym idzie - większej świadomości, a także możności kontrolowania i zgłaszania swoich potrzeb fizjologicznych. Ponadto u dwulatka zwiększa się objętość pęcherza. 

Tak więc nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, kiedy jest najlepszy czas na rozpoczęcie przygody z nocnikiem. Ale trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Najważniejsze zasady nocnikowania

Trening czystości jest to proces, wymagający czasu. Czasem dziecku zajmie to kilka tygodni, a czasem kilka miesięcy. Dlatego najlepiej rozpocząć wtedy, kiedy dysponujesz czasem. Nie będzie wtedy presji i pośpiechu. Unikajmy nauki nowej czynności, kiedy w życiu malucha dużo się dzieje (np. jest przeprowadzka, choroba lub w rodzinie pojawia się młodsze rodzeństwo). Doświadczenie pokazuje, że najlepiej robić to latem, kiedy dziecko może chodzić w samych majtkach po domu i szybko je ściągnąć. Można oczywiście dogrzać mieszkanie zimą. Ale nastaw się na to, że będzie początkowo dużo prania i dużo suszenia. 😉 A do tego bieganie ze szmatą! Dlatego proponuję na czas nauki nocnikowania pozbyć się dywanu z pokoiku dziecięcego.

Kiedy dziecko jest gotowe na nocnik?

  • rozumie proste polecenia i wykonuje je;
  • chętnie naśladuje innych i interesuje się tym, co się robi w toalecie (nie chodzisz przecież sama do ubikacji, prawda? 😄);
  • przeszkadza mu brudna pielucha, zaczyna wyczuwać moment robienia siku;
  • jest w stanie zasygnalizować swoje potrzeby fizjologiczne;
  • ma suchą pieluszkę w ciągu dnia przez co najmniej 2 godziny,
  • rozumie pochwałę i odczuwa dumę, kiedy uda mu się coś samodzielnie wykonać. 

Rodzaje nocników dla dzieci

Wybór nocnika jest ważny. Powinien mieć ergonomiczny kształt i wygodne oparcie, a także być stabilny - najlepiej z antypoślizgową podkładką od spodu. To dla rodziców. 😉 A dla dziecka - ma być przede wszystkim ładny, może być z jego ulubionym motywem. 

Są dzieci, które lubią grające zabawki. Takie maluchy polubią grające nocniki z wbudowaną pozytywką, reagujące na wilgoć. Siku w nocniku = przyjemna muzyczka! 😄 

W naszym sklepie posiadamy naprawdę duży wybór grających nocniczków. Proponujemy je w zestawach (nocnik+nakładka na sedes, nocnik+podnóżek, nocnik+nakładka na sedes+podnóżek) bo wiemy, jakie sprzęty na pewno będą jeszcze w łazience potrzebne. 😀 W zestawie będzie stylowo i estetycznie!

Wzory, które są dostępne to m.in. zwierzątka leśne, kotki i pieski, króliczki, jednorożce, sowy, księżniczki, liski, auta i wiele innych, w tym licencyjne np. Świnka Peppa. Polecamy również przyjrzeć się naszym najnowszym wzorom z tęczą - w pięknych wyrazistych kolorach. 

W naszej ofercie znajdują się również nocniki w formie krzesełka - tronu z wyjmowanym od góry wkładem z klapką.

Jeśli nie nocnik, to co?

No właśnie, nie wszystkie dzieci będą chciały korzystać z nocnika. Niektóre będą chciały “tak jak dorośli”. Co wtedy? Na pewno nic na siłę! Dla maluszków chcących naśladować dorosłe korzystanie z toalety, proponujemy używanie nakładki na sedes. Ważne, tak jak w przypadku nocnika, aby była antypoślizgowa, po to żeby nie przesuwała się dziecku w trakcie załatwiania potrzeb. Powinna mieć oparcie, aby umożliwić maluchowi jak najwygodniejsze siedzenie. Spędzi tam przecież trochę czasu. 😉

Również w przypadku nakładek na sedes dysponujemy całą gamą pięknych wzorów, które dzieci pokochają. Żeby nie trzeba było się rozdrabniać, najlepiej wybrać komplet nakładka+podnóżekPodnóżek przyda się nie tylko w trakcie wspinaczki w stronę sedesu. Będzie niezbędny w łazience, żeby wygodnie umyć rączki do załatwieniu się. Oraz do ściągnięcia z wyższej półki tych rzeczy, których stając na paluszkach nie da się dosięgnąć. 😀

Jak wspierać dziecko w nauce nocnikowania?

Najpierw maluszek musi się oswoić z nocnikiem. Można sadzać początkowo w pieluszce albo sadzać misie/lale i udawać, że sikają. Pomocne mogą być książeczki o tematyce toaletowej dla dzieci. 

Bardzo ważne, i dla Ciebie, i dla dziecka, będzie zachowanie spokoju. Dla dziecka to będzie coś nowego, dlatego nie można stosować żadnych kar ani krzyku. Za to doceniaj próby (nawet nieudane) korzystania z nocnika. Aż pewnego dnia zorientujesz się, że Twoje dziecko w ciągu dnia nie potrzebuje już pieluchy. 😀 Powodzenia!

Zobacz wszystkie zestawy łazienkowe i wybierz wzór, który będzie jej pięknym wykończeniem!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl