Jak dbać o tekstylia?
Jak dbać o tekstylia?

Na samym początku naszej działalności oferowaliśmy głównie tekstylia dla dzieci i domu. Pościele i ręczniki polskich producentów, wykonane z tkanin najwyższej jakości, stały się naszym znakiem rozpoznawczym.

Od tamtej pory bardzo dużo się zmieniło a nasz asortyment znacznie się powiększył. W sklepie znajdziesz już nie tylko tekstylia, ale także artykuły higieniczne, zabawki, meble dla dzieci czy przybory do picia. Niezmiennie jednak tekstylia stanowią nasz znak rozpoznawczy, a zadowoleni z ich jakości Klienci chętnie wracają do nas po kolejne produkty. Dlatego dzisiaj oddaję w Twoje ręce krótki poradnik o tym, jak dbać o poszczególne produkty i materiały, by służyły Ci długo w niezmienionej formie.

 

Zacznijmy od początku

Znasz to uczucie? Odebrałaś właśnie paczkę ze swoją wymarzoną pościelą. Szybko wyciągasz ją z opakowania i nie możesz się doczekać, aby pod nią zasnąć. W dodatku ten zapach! 

No właśnie - zapach. Dla jednych nie do zniesienia, dla drugich to zapach nowości i świeżości, który chcieliby zachować jak dłużej. Czy to dobry pomysł?

Niestety nie. Ten specyficzny zapach to nic innego jak chemia, która została użyta w procesie produkcji. Dlatego wszelkie tekstylia które mają bezpośredni kontakt ze skórą należy wyprać przed pierwszym użyciem. Dzięki temu pozbędziesz się z nich wszelkich zanieczyszczeń produkcyjnych i, co najważniejsze, wyjdzie Ci to na zdrowie. 

Pościel Holland

 

Pierwsze pranie

 

Czy pierwsze pranie różni się czymś od kolejnych? Właściwie nie. Jest kilka uniwersalnych zasad, których warto się trzymać niezależnie od rodzaju tkaniny czy produktu:

 

  • przed wstawieniem pralki warto obejrzeć dokładnie zakupione tekstylia w poszukiwaniu ewentualnych wad
  • warto również, o ile jest taka możliwość, prać tekstylia na lewej stronie. Dzięki temu sam materiał będzie dużo bardziej przyjemny dla ciała, a wszelkie nadruki dłużej pozostaną w niezmienionym stanie
  • jeśli produkt posiada zamek koniecznie zapnij go przed włożeniem do pralki. Dzięki temu unikniesz popsucia samego zamka oraz zniszczenia innych rzeczy
  • pamiętaj również o regularnym czyszczeniu pralki - wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi pleśni, co może skutkować tym, że po praniu tekstylia wcale nie będą pachniały świeżością
  • równie ważne jest dokładne wysuszenie prania. Jeśli się za bardzo pospieszysz i włożysz wilgotne pranie do szafy, jego zapach może Cię nieprzyjemnie zaskoczyć

 

Czytaj metki

 

Ta zasada to właściwie podstawa, o której niestety wciąż wiele osób zapomina. Metka to miejsce, w którym producent umieścił szczegółową instrukcję prania, suszenia czy prasowania zakupionego produktu. Z metki dowiesz się:

  • jaka jest maksymalna temperatura prania
  • jakich środków piorących czy wybielających unikać
  • czy można suszyć dany materiał w suszarce
  • czy i w jakiej temperaturze można dany produkt prasować
  • i wiele innych wskazówek dotyczących konkretnego produktu

 

Stosowanie się do zaleceń producenta to podstawa ewentualnej reklamacji. Na przykładzie pościeli dostępnych w naszym sklepie - w zależności od zastosowanego materiału zalecenia mogą się od siebie diametralnie różnić, i zupełnie inne zalecenia producenta znajdziesz na pościelach bawełnianych czy satynowych, a inne zasady będą dotyczyć prania czy prasowania kompletów muślinowych czy uszytych z tkaniny velvet.

 

Pranie ręczników

 

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku ręczników. Choć tu także obowiązuje zasada czytania metek, i jest ona nadrzędna, to warto wprowadzić kilka trików, dzięki którym ręczniki na długo pozostaną bardzo chłonne i przyjemnie miękkie:

 

  • nowe ręczniki namocz w zimnej wodzie przez kilkanaście godzin, dzięki czemu ich włókna otworzą się, co ma wpływ na ich chłonność
  • pod żadnym pozorem nie wygotowuj ręczników! W dobie pralek automatycznych i nowoczesnych środków do prania w zupełności wystarczy prać ręczniki w temperaturze 40 stopni, maksymalnie 60 w przypadku większych zabrudzeń. Wyższa temperatura sprawi, że ręczniki bezpowrotnie stracą swoją miękkość
  • nie stosuj płynów zmiękczających - oblepiając włókna obniżają zdolność ręczników do wchłaniania wody
  • ręczniki pierz osobno, a pralkę zapełnij maksymalnie do połowy. Dzięki temu ręczniki będą idealnie czyste i dobrze wypłukane
  • ustaw możliwe jak najniższe obroty podczas wirowania, aby nie zniszczyć włókien
  • po dokładnym wysuszeniu przechowuj ręczniki w dobrze wentylowanym miejscu - najlepiej na otwartym regale. Dzięki temu zapobiegniesz powstaniu brzydkiego zapachu.

 

W naszym sklepie oferujemy szeroki wybór ręczników, zarówno dziecięcych, wyposażonych w specjalny kapturek zabezpieczający głowę dziecka przed wyziębieniem, jak i plażowych czy typowo łazienkowych. Szczególnie Twojej uwadze polecam ręczniki marki Ivo. Ich prosty i minimalistyczny design będzie doskonale prezentował się w każdej łazience, a dzięki wysokiej gramaturze materiału są niezwykle miękkie i chłonne.ręcznik Ivo polski produktProdukty tekstylne jakie oferujemy w naszym sklepie pochodzą od polskich producentów i wykonane są z najwyższą starannością, z certyfikowanych tkanin wysokiej jakości. Sama jakość jednak nie obroni się, jeśli tkaniny będą poddane niszczącym je procesom, takim jak pranie czy suszenie w nieodpowiedni sposób. Mam nadzieję, że wskazówki zawarte w dzisiejszym wpisie okażą się dla Ciebie przydatne i uchronią zakupione u nas tekstylia przed przedwczesnym zużyciem tak, abyś długo cieszyły swoją jakością, miękkością i kolorami.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl